Společnost Antonína Švehly byla založena v roce 2003 u příležitosti oslav 130. výročí jeho narození. Iniciativu k oslavám na sebe vzala Švehlova rodná Hostivař (Městská část Praha 15). Svému slavnému rodákovi odhalila již dva roky předtím zdařilý pomník s kovovou monumentální bustou, dílo akademických sochařů Jana Bartoše (1947) a Víta Zdrůbeckého (1959–2014). Bylo umístěno v parčíku na stejnojmenné významné hostivařské dopravní tepně (Švehlově ulici), symbolicky vzdálené jen pár stovek metrů od dodnes dobře zachovaných statků rodin Švehlových a Černých (Václav Černý, syn Švehlovy sestry Heleny (1863-1910) a Eva Prokešová, dcera prvního starosty Hostivaře).

První setkání u busty Antonína Švehly v Hostivaři spolu s tehdejším starostou MČ Praha 15 a čestným předsedou SAŠ Janem Nádvorníkem (byl také úspěšný senátor), 2003


Účastníci oslav přemýšleli o tom, že by vzpomínkové akce měly být konány častěji, neboť osobnost Antonína Švehly zdaleka přesahuje region a je národního, ba evropského významu. Rozhodli se proto tohoto sedláka, politika a státníka dlouhodobě připomínat, propagovat jeho zásluhy a důležitost při budování československé státnosti. Iniciativu studentů historie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Pavla Černého, Jakuba Hudáka a dalších mladých lidí podpořili potomci starých selských rodin, pamětníci minulých časů, z nichž mnozí prošli těžkou dobou proměny českého venkova a zemědělství v neblahých časech kolektivizace. Přípravnému výboru se podařilo získat podporu v liberálním politickém zázemí. Dne 12. května 2003 byla Společnost Antonína Švehly zaregistrována Ministerstvem vnitra České republiky jako občanské sdružení.

Švehlova cesta 2016 - Milan Wenzl, spoluzakladatel SAŠ, tehdejší starosta MČ Praha 15, současný poslanec a Jan Trmal z agrární rodiny


Důvody pro založení Společnosti Antonína Švehly byly deklarovány v jejím vstupním informačním letáku: „Jedním z nejhorších dědictví minulých padesáti let je přerušení kontinuity přirozeného vývoje a zdeformování historie. Byly důsledně zpřetrhány veškeré vazby s minulostí a národ měl zapomenout na podstatnou část své novodobé historie. Vládnoucí režimy se nerozpakovaly vydávat několika generacím svou překroucenou a lživou pravdu za jedinou správnou a přípustnou – vše ostatní mělo být zapomenuto. Toto úsilí se obzvláště soustřeďovalo na období vzniku a budování československého státu. Z historie bylo vymazáno mnoho událostí a mnoho účastníků těchto událostí. Jedním z nejvíce opomíjených a skoro až zapomenutým se stal i Antonín Švehla. […] Právě v nápravě tohoto stavu vidí Společnost Antonína Švehly svoji hlavní úlohu. Chceme navrátit tuto osobnost zpět do všeobecného povědomí a zpět do české historie…“ Šlo a jde o to ukázat, v čem spočívá Švehlův odkaz pro dnešní dobu. Společnost Antonína Švehly je výrazem úcty k tradici státu, jeho zakladatelům.

Setkání delegace SAŠ u pražského primase, kardinála Dominika Duky, 2012


Současně chce být připomínkou českého rolnictví a selství jako jednoho ze zdrojů moderního českého národa. Švehlova životní cesta vedla od mládí na statku a veřejné činnosti v Hostivaři (Sokol, hasiči, obecní zastupitelstvo) k širšímu zapojení v ekonomických a následně i politických strukturách venkova až k postům nejvyšším (funkcionář agrární strany, poslanec, ministr a ministerský předseda). Může být učebnicovým příkladem skvělého sociálního vzestupu prostého člověka, který se přitom nestal laciným populistou, zájmy státu stavěl nad své vlastní a nestyděl se za své vlastenectví.

Sourozenci Květa a František Toulcovi, potomci rodu spjatým s Toulcovým dvorem


Spojnicí Společnosti Antonína Švehly s minulostí se stali členové starých tradičních selských rodin spjatých s agrární stranou a reprezentovaných Vlastimilem Zahradníčkem, Janem Brojem, Stanislavem Kubrem, Jaromírem Chlapcem, Františkem Kožíškem, Františkem Čermákem, Jaroslavem Buriancem, Ing. Miroslavem Prokůpkem, Kamilou Bradáčovou a Květou Toulcovou. Perzekuci českého venkova symbolizovalo členství dlouholeté předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR MUDr. Naděždy Kavalírové.

Setkání tří předsedů - předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR Naděžda Kavalírová, předseda Spolku přátel Antonína Švehly Havlíčkův Brod Miloslav Růžička (vězněn v jáchymovském lágru Ležnice, kde se spřátelil s Antonínem Švehlou ml., synem prvorepublikového předsedy vlády a agrárního politika) a Pavel Černý, předseda SAŠ


Z činnosti Společnosti je třeba připomenout každoroční akce k uctění památky Antonína Švehly, spojené s návštěvou jeho pomníku, pamětihodností Hostivaře a Švehlova hrobu na místním hřbitově. Společnost Antonína Švehly pořádá diskusní večery, připravila rovněž několik výstav a partnersky spolupracuje se společnostmi T. G. Masaryka, E. Beneše, Konfederací politických vězňů ČR, Demokratickým klubem, Českou obcí sokolskou, Českým svazem bojovníků za svobodu a dalšími společnostmi, organizacemi či odbornými institucemi. Mezi nimi uveďme především Národní muzeum, Národní zemědělské muzeum a Ústav pro studium totalitních režimů. U příležitosti významných výročí oceňuje Společnost Antonína Švehly osobnosti kulturního a vědeckého života spojené s venkovem, agrární stranou a dějinami první republiky vlastní medailí s výtvarně hodnotným portrétem Antonína Švehly.

Jan Broj, potomské selské rodiny promlouvá, Švehlova cesta 2009


U příležitosti 100. výročí založení Československé republiky převzal 5. září 2018 na Zastupitelstvu Městské části Praha 15 předseda Společnosti Antonína Švehly Mgr. Pavel Černý diplom starosty Milana Wenzla s udělením čestného občanství Antonínu Švehlovi in memoriam. Dne 28. října téhož roku bylo Antonínu Švehlovi posmrtně uděleno prezidentem České republiky Milošem Zemanem nejvyšší státní vyznamenání – Řád bílého lva. Společnost dlouhodobě usiluje o vybudování muzea Antonína Švehly a s ním spojeného kontaktního centra. Vnímá je jako příspěvek k porozumění tradicím české státnosti.

Pieta 12. 12. 2020 s prezidentem Václavem Klausem


Nechce však prezentovat jen historii a „odkaz“ první Československé republiky, ale chce připomínat i velké zásluhy českého venkova na formování moderní české společnosti a ještě šířeji pak propagovat ideje ochrany životního prostředí, zemědělské půdy a trvale udržitelného rozvoje domácího zemědělství.

17. 2. 2011, výstava o A. Švehlovi v NZM, tehdejší předsedkyně PSP ČR Miroslava Němcová, generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák, předseda SAŠ Pavel Černý

17. 2. 2011, výstava o A. Švehlovi v NZM, uprostřed Jan Malypetr, vnuk ministerského předsedy za agrární stranu

 

Rok Antonína Švehly v NZM, 11. 4. 2013, čestná stráž Selské jízdy Jana Žižky z Trocnova

foto: SAŠ, Marie Zdeňková, NZM